Kahkaha Serüveni

No comments

Kahkaha ciddi bir iştir.
Durun canım telaş etmeyin hemen ciddi ciddi nasıl güleceğiz diye…
Ciddiye alınması, önemsenmesi gereken bir şeydir kahkaha.
Mutluluğumuzu ifade etmek için kullanırız. Mutlu olduğumuzda güleriz, mutlu olmak için güleriz. Çocukken çok güleriz, her şeye güleriz. Bizim için her şey neşe kaynağıdır o zamanlar. Sonra büyürüz, bize sürekli ciddi durmamız gerektiği söylenir. Öyle yerli yersiz kıkırdamalar büyüklere yakışmaz diye öğretilir. Daha az gülmeye başlarız. Daha asık suratlı daha ciddi durmayı öğreniriz çok matah bir şeymiş gibi…
Oysa gülmek bize verilmiş muhteşem bir hediye, bir mucize…
Bizi değiştiren bizimle birlikte dünyayı değiştiren bir mucize…
Bir sabah düşünün; yataktan kalktık, suratımız asık. İsteksizce hazırlandık. Eşimiz, çocuklarımız ya da anne babamızla kahvaltıya oturduk. Ciddi, belki hiç konuşmadan evden çıktık. Asansörde karşılaştığımız komşuyla da hiç konuşmadık işe gittik. Trafikte her şey bizi sinirlendirdi. Sizce bugünün iyi geçme ihtimali var mı?
Aynı sabahı düşünün; yataktan kalktık evet yine zor kalktık, aynada kendimizle göz göze geldiğimizde gülümseyip günaydın desek o andan itibaren tüm hikaye değişmez mi? Hazırlanmak keyifli hale gelir, kahvaltı neşeli olur, sohbet ederek. Böyle başlamış bir günde kimse bizi kolay kolay sinirlendiremez. İşte böyle değiştiriyor gülmek.
Kahkahanın ne kadar ciddi bir iş olduğunu bir yazıya sığdırmak zor, devam edeceğiz.
Şimdilik her sabah güne başlarken kendinize kocaman bir gülümseme ile günaydın demeyi unutmayın.
Zeynep Ocak

adminKahkaha Serüveni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir