Kahkaha serüveni volume 2

No comments

Kahkaha serüvenine kaldığımız yerden devam edelim…

Sabah kalktığımızda aynada kendimize gülümsemenin günümüzü nasıl değiştireceğini konuşmuştuk en son.

Kahkaha, gülümseme önce günümüzü sonra günlerimizi sonra tüm hayatımızı değiştiriyor. Gülümsedikçe yaşadığımızı her şeye daha kolay uyum sağlıyoruz. Gülümsemek yayılımcı. Siz tüm benliğinizle, gözlerinizle, yüreğinizle güldüğünüzde karşınızdaki kişinin buna kayıtsız kalma ihtimali yok. Mutlaka gülümseyerek cevap veriyor, belki aklı karışıyor ama yine de gülümsemekten alıkoyamıyor kendini.

Güldüğümüzde neler oluyor da bütün bu mucizeler ard arda karşımıza çıkıyor?

Gülmenin bilimsel boyutta bedenimizde neler yaptığına bir bakalım isterseniz;

Gülmeye başladığımızda, yüz kaslarımız gülme gerilmeye başlıyor. Bu gerginliği fark eden beyin, gülme esnasında oluşan gerginlik olduğunu da fark ediyor. Sinyal gidiyor “Gülüyor, öyleyse mutlu”  Bu sinyalin üzerine mutlu olduğumuz zaman uygulanan prosedür devreye giriyor ve mutluluk hormonu salgılanmaya başlıyor. Endorfin ve Serotonin.  Endorfin; mutluluk, heyecan gibi duygularda salgılanan bir hormon. Kalp atışımız hızlanıyor,kan dolaşımımız artıyor, gerginliğimiz veya varsa ağrımız geçmeye başlıyor (Gülmek muhteşem bir ağrı kesici).

Gülmeye devam ediyoruz, Kahkaha doğal antihistaminikler (anti alerjikler) salgılaması için vücudu uyarır. Ayrıca vücutta üretilen, bizim koruyucu askerlerimiz diyebileceğimiz T- hücrelerini aktive ediyor.  Evet evet haklısınız, gülmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek birçok hastalığı önlüyor. Kahkaha atmak dolaşımı ve kandaki oksijen miktarını artırdığı için lenfatik sisteme giden oksijenli kan da artar. Bu da hastalık kaynaklarına karşı vücudun bağışıklığını artırır. Hastalıklara karşı iyileşme motivasyonumuzu artırırken direncimizi de artırıyor.

Kahkaha hormonları düzenliyor. Stres ile ilişkilendirilen hormonların (kortizol, epinefrin, dopac vb) seviyesini azaltıyor. Böylece stres, depresyon, öfke, üzüntü içinden geçip çıkmak daha kolaylaşıyor.

Hipertansiyon sorunu olan insanlar için çok faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Kan basıncını normale düşürmeye yardımcı  olur. Kahkaha attığımızda saatte 100km/hızla nefes veririz ve aynı hızla ciğerlerimizi temiz havayla doldururuz. Bu derin nefes kan dolaşımını artırır, oksijen ve gerekli besinler vücudun tüm parçalarına, en uzak hücresine kadar dağılır. Adeta tüm hücrelerimiz oksijenle yıkanır.

Kahkaha atmak; solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için muhteşem bir egzersizdir. Kahkaha atmak tüm bedenimize masaj gibi etki eder. Bu  etki, sindirim ve besin emilimi için faydalıdır. Kahkaha kalori yakmaya da yardımcı olur. Güçlü bir kahkaha diyaframı titreştirir, derin nefes almak da daha fazla oksijenin girmesi anlamına gelir, kahkaha en iyi solunum egzersizlerinden biridir.

Kahkaha atmanın, gülmenin sağlık için faydaları saymakla bitmez, aslında tüm hastalıkların bir de psikolojik boyutları olduğunu düşünürsek gülerek birçok hastalığı kendimizden uzaklaştırabiliriz.

Sağlıklı bir yaşam için kahkaha atmaya, kendimizi ve yaşamımızı değiştirmeye devam edelim…

Her sabah aynada en kıymetlinize, kendinize gülümsemeyi unutmayın…

Zeynep Ocak

adminKahkaha serüveni volume 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir